Рак легенів: види і симптоми захворювання

Рак легенів: види і симптоми захворювання

Рак легенів — онкологічне захворювання, провокує розвиток злоякісної пухлини в великих і дрібних бронхах, а також в легеневій тканині. Залежно від розташування медицина виділяє дві форми хвороби: центральну і периферичну, які розрізняються первинної симптоматикою.

Рак легенів центральної форми

Центральна форма раку легенів розвивається в великих бронхах (головному, пайову, сегментарному). Симптоми цього виду захворювання проявляються вже на ранніх стадіях через зменшення просвіту органів.

Симптоми центральної форми

Рак легенів центрального виду проявляється вже в самому початку розвитку пухлини, що перекриває вільний струм повітря в бронхах. Тому в більшості випадків його рано діагностують і своєчасно починають лікування.

Первинні симптоми раку легенів

  • Кровохаркання: симптом, характерний для половини хворих, зовні виглядає як червоні прожилки крові в мокроті. однорідний малиновий колір сигналізує про запущеному захворюванні.
  • Біль в грудях: на цей симптом скаржаться більше половини пацієнтів, симптом найчастіше відчувається на стороні появи пухлини, хоча в 10% випадків він може проявлятися на протилежному боці.
  • Кашель: це рефлекторний симптом раку легких, виявляється у більшості пацієнтів. На ранніх стадіях він сухий і непродуктивний, з розвитком пухлини з’являється слизова і слизисто-гнійна мокрота.
  • Задишка: прямий наслідок зменшення просвіту дихальних шляхів спостерігається у 30-40% пацієнтів. Вона також може бути викликана здавленням великих кровоносних судин в легенях
  • Запалення: обтураційні пневмоніти (Запалення тканини легені зі зменшенням бронхіального просвіту) при раку легенів розвиваються на тлі спаду органу, протікають швидко і часто рецидивують.

Вторинні ознаки раку легенів є результатом супутніх запальних процесів, розвитку метастазів, залучення прилеглих органів. Виявляються такі риси на пізніх стадіях, коли пухлина явно виражена і запальний процес широко поширився.

До загальних симптомів раку легенів відносять зниження активності, підвищену стомлюваність, погіршення апетиту і зниження ваги. вони проявляються в результаті впливу новоутворення на весь організм і появи супутніх запальних процесів.

Рак легенів периферичної форми

Периферичний рак легенів локалізується в дрібних бронхах (бронхіолах) і в паренхімі легень (легенева тканина, альвеоли). така форма захворювання може довго протікати без специфічних симптомів через відсутності в легеневої тканини нервових закінчень. Тільки коли пухлина починає тиснути на сусідні органи і структури або проростати в них, виявляється характерна симптоматика, що викликає занепокоєння у пацієнта.

Симптоми периферичної форми

Задишка. Її вираженість залежить від безлічі факторів (розмір новоутворення, ступінь тиску на сусідні структури, вени, бронхи). На цю ознаку скаржиться приблизно половина пацієнтів, причому у 10% вона проявляється ще на ранніх стадіях захворювання.

Біль. Цим симптомом рак легенів проявляється у 20-50% пацієнтів. Біль в грудях, не пов’язана з темпом і інтенсивністю дихання, проявляється періодично, локалізується на ураженій стороні грудної клітини. Це пізній ознака, пов’язаний з ростом пухлини.

Погіршення загального стану: стомлюваність, слабкість, безпричинне підвищення температури та ін.

На пізніх стадіях периферичний рак легенів поширюється на великий бронх і звужує його просвіт, тому симптоматика стає схожою на ознаки центральної форми захворювання.

Пролистать наверх